ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi

Duyurular

Egzoz Destek Hattı

Egzoz destek hattı haftaiçi 09:00-18:00 saatleri arasında 0312 586 30 44 numaralı telefondan, cumartesi günleri aynı saatlerde 0506 623 69 16 numaralı telefondan hizmet vermektedir. Ayrıca egzozdestek@csb.gov.tr e-posta adresinden destek verilmeye devam edilmektedir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Süreleri Uzatıldı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “pandemi” olarak nitelendirilen koronavirüs (COVID-19) salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla Devletimiz tarafından alınan önlemler kapsamında, Bakanlığımızca 2020/11 sayılı Genelge yürürlüğe konmuştur. Bu kapsamda, ölçüm süreleri dolan vatandaşların üç ay içerisinde (6 Nisan – 6 Temmuz) egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıramamaları halinde, bu süre sonundan itibaren 45 gün içerisinde egzoz emisyon ölçümü yaptırabilecektir.

Sokağa Çıkma Yasağı Bulunan Vatandaşların Araçlarına Ait Egzoz Emisyon Ölçümleri Ertelendi

65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan sokağa çıkmaları yasaklanmış vatandaşlarımıza ait araçların egzoz gazı emisyon ölçümleri, sokağa çıkma yasağı tarihinden itibaren ertelenmiştir. Egzoz gazı emisyon ölçümleri, yasaklama kaldırıldıktan sonraki 45 gün içerisinde yaptırılabilecektir.

2020 Yılı Egzoz Emisyon Ölçüm Ücretleri

2020 yılı için Bakanlığımızca egzoz emisyon ölçümlerine ilişkin birim fiyatlar belirlenmiştir. Bu kapsamda: Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Bedeli K.D.V. Dahil 80 TL (53 TL Bakanlık Payı, 27 TL İstasyon Payı) Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Yetki Belgesi Bedeli 6000 TL 1/1/2020 itibari ile istasyonların ellerinde bulunan ölçüm kotaları yeni ücrete göre otomatik olarak hesaplanacaktır.

2020 Yılı Egzoz Emisyon Ölçüm Cezaları

2872 sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ (2020/1) kapsamında, 1/1/2020 – 31/12/2020 tarihleri arasında Çevre Kanunu 20 (a) maddesine göre uygulanacak cezalar aşağıda belirtilmektedir

Olumsuz Ölçümler ve Ölçüm Ücreti Tahsilatı

Bazı istasyonların ölçümlerde, ölçümü olumsuz olan araçların ölçümlerini iptal ederek sisteme kaydetmediği ve para almadan taşıt sahibinin gönderildiği tespit edilmiştir. Bu işlem egzoz emisyon ölçüm istatistiklerini ve emisyon hesaplamalarında uygunsuzluğa neden olduğu için Bakanlığımızca yasaklanmıştır.

Ölçüm Kotası

20/12/2019 tarihi itibari ile Bakanlığımız Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü tarafından döner sermaye hizmetlerine ilişkin yazılım güncellemesi gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda, egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonlarının en az yıl sonuna kadar yetecek ölçüm kotası alması, istasyonların herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaması açısından önem arz etmektedir.

Ölçümlerde Devir Bilgisi

Bilindiği üzere; katalitik dönüştürücü bulunan benzinli araçların ölçümlerinde: birinci ölçüm araç rölantide, ikinci ölçüm araç yüksek rölantide yani gaza basılarak 2000 devir/dakika’nın üzerinde yapılması gerekmektedir. Takip sistemine, egzoz gazı kirletici parametrelere ilaveten devir bilgilerinin de elle müdahale olmadan uygun metotlarla (Devir sensörü, OBD kaydı vb.) ölçülerek gönderilmesi zorunludur.

Yetki Belgesi İptali-Kahramanmaraş

Kahramanmaraş İli, Pazarcık İlçesi Narlı Mahallesinde yetkili egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonu olarak faaliyet gösteren “Akiş Yazılım Otomotiv İnşaat Madencilik Gıda Nakliye Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi”ne gerçekleştirilen denetim ve ölçüm incelemeleri neticesinde; ölçüm sonuçlarını etkileyecek şekilde katalitik dönüştürücü bulunan araçlara katalitik dönüştürücü yok seçilerek ölçüm yapılmasına bağlı olarak yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiştir.

Yetki Belgesi İptali-Hatay

Hatay İli Kırıkhan İlçesi Gazi Mahallesi Çevre Yolu Cad. No:10/1 adresinde faaliyet gösteren Çetin AKDENİZ firmasına gerçekleştirilen denetim neticesinde: Ölçüm personelinin şifresini yetkisiz bir kişiye kullandırtmasına bağlı olarak istasyonun yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş olup, söz konusu personel bir daha ölçüm elemanı olarak herhangi bir istasyonda görev yapamayacaktır.

Yetki Belgesi İptali-Sakarya

Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen "gizli müşteri" denetimlerinde tespit edilen usulsüzlükler kapsamında aşağıdaki firmaların yetki belgeleri bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiştir.

Sistem Denetimleri

Bakanlığımızca sistem üzerinden: Uygunsuzluk tespit edilen istasyonlar sistem üzerinden mesajlaşma modülü vasıtasıyla uyarılmaktadır. Uyarıyı müteakip uygunsuzluğun düzeltilmemesi durumunda istasyon faaliyeti askıya alınacak olup, Yönetmeliğe ve Çevre Kanununa göre idari yaptırım gerektiren hususlar il müdürlüklerine bildirilecektir. Gereği, bilgilerinize sunulur.

Uygunsuzluk Tespiti

Bakanlığımızca egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonlarının gerçekleştirdiği tüm ölçümler sürekli olarak sistem üzerinden takip edilmektedir. Tespit edilen eksikliklerin ve kusurların istasyonlara iletilmesi için sistem içerisinde mesajlaşma modülü devreye alınmıştır. Bu kapsamda, sisteme girdikten sonra İstasyon sekmesi altındaki “Mesajlar” bölümünün istasyonlar tarafından sürekli olarak takip edilmesi, belirtilen kusurların ivedi bir şekilde giderilmesi önem arz etmektedir.

Zorunlu Telefon Bilgisi

Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin 16'ncı maddesi kapsamında ölçüme gelen araç sahiplerinin/sürücülerinin telefon bilgisi sistem tarafından talep edilmektedir. Ölçüm ekranında telefon numarasını başında 0 (sıfır) olacak şekilde doldurunuz. Aksi halde "Kaydet ve Ölçüme Başlat" butonu aktif olmayacaktır.

Araç Cinsi “JEEP” Olarak Kayıtlı Taşıtların Ölçüm Süresi

Araç Tescil Belgesinde ve EGM Taşıt Tescil Veritabanında cinsi “JEEP” olarak kayıtlı Arazi Taşıtlarının taşıt cinsi “OTOMOBİL” olarak sistem tarafından okunamadığı için ölçüm süreleri 1 Yıl verilmektedir. Söz konusu taşıtların ölçüm sürelerinin 2 Yıl olarak değerlendirilebilmesi için Araç Tescil Belgesinde “Araç Sınıfı”nın “M1G” olarak ve “Kullanım Amacı”nın “Hususi” olarak kayıtlı olması gerekmektedir. Bu kapsamda, Araç Sınıfı M1G olarak kayıtlı araçların ölçüm sürelerinin 2 Yıl olarak sistem üzerinden değiştirilebilmesi için Araç Tescil Belgesi (Ruhsat) fotoğrafı, başvuru sahibinin Ad-Soyad ve TC Kimlik numarası ile birlikte egzozdestek@csb.gov.tr adresine mail atması gerekmektedir. 0312 586 30 44 numaralı telefondan ayrıntılı bilgi alınabilir.

Ölçümlerde Rölanti, Yüksek Rölanti ve Tam Gaz

Egzoz emisyon ölçümlerinde ölçüm sonuçlarının doğru olması için aşağıda belirtilen ölçüm usul ve esaslarına uyulması zorunludur.

Yetki Belgesi İptali - Adıyaman

Adıyaman İli Gölbaşı Karayolu 6. km Merkez adresinde kayıtlı Dostlar Akaryakıt Nakliyat Gıda ve Yem San.Tic.A.ş.Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm İstasyonunda çift yakıt kullanan taşıt için her iki yakıta göre ölçüm yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda, söz konusu istasyonun yetki belgesi Yönetmeliğin 14’üncü maddesinin yedinci fıkrasının (b) bendi kapsamında otuz gün süre boyunca yenilenmemek üzere iptal edilmiştir. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Egzoz Emisyon Ölçümleri Hakkında Bilgilendirme

Çevre Kanunu kapsamında motorlu taşıt sahipleri egzoz emisyonlarının yönetmelikle belirlenen standartlara uygunluğunu belgelemek üzere egzoz emisyon ölçümü yaptırmak zorundadır. Çevre Kanunu’nun 20’nci maddesi kapsamında egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 1.546 TL, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3.093 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca, emisyon kontrol sistemleri (katalitik dönüştürücü, partikül filtre vb.) çalışmayan veya devre dışı bırakılan taşıtlar için 1.546 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

Ölçüm Kotası Yükleme

01/01/2019 tarihi itibari ile egzoz emisyon ölçüm kota yüklemelerinde elektronik ödeme metoduna geçiş sağlanmıştır. İstasyonlar il müdürlüğüne uğramadan e-devlet üzerinden kota ücreti ödeme işlemi gerçekleştirebilmektedir. İstasyonlar e-devlet üzerinden referans numarası aldıktan sonra takip sisteminden kota yükleme işlemini gerçekleştirecektir. İşlem adımları için aşağıdaki linkten yararlanılabilir: http://egzoz.csb.gov.tr/DonerSermaye/EOdeme/Kontor/IstasyonKotaYukleme.aspx

Çağrı Merkezi (Destek Hattı)

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi ile ilgili taleplerinizin karşılanması amacıyla Çağrı Merkezi kurulmuştur. 0312 586 30 44, 0312 586 30 66, numaralı telefonlardan sorularınızı iletebilirsiniz.

2019 Yılı Ölçüm Bedeli

01/01/2019 tarihi itibari ile Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Bedeli K.D.V. dahil 65 TL olarak belirlenmiştir. Bakanlık Payı: 42 TL İstasyon Payı: 23 TL Egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonlarının 01/01/2019 tarihi itibari ile ölçüm kotalarına ilişkin herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Ölçüm bedeli sistem üzerinden otomatik olarak değişecek, istasyonların kotaları yeni bedele göre otomatik hesaplanacaktır.

Yetki Belgesi İptali-Ankara

Ankara İli Çankaya İlçesi, Mevlana Blv. Konya Yolu No: 148 Çukurambar adresinde kayıtlı Ata Otom. Tic. A.Ş. egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonunun: Üretiminde katalitik dönüştürücü bulunan taşıtlara katalitik dönüştürücü yokmuş gibi ölçüm yaptığı, Yetkisi bulunmayan personel tarafından ölçüm yapıldığı, tespit edildiği için, Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiştir. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Yetki Belgesi İptali-Ankara

Ankara İli Etimesgut İlçesi, Bahçekapı Mah. Oto Sanayi Sitesi 2513.Sok. No:9 adresinde kayıtlı Seçkin Fiat Otom. Ltd.Şti egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonunun: Üretiminde katalitik dönüştürücü bulunan taşıtlara katalitik dönüştürücü yokmuş gibi ölçüm yaptığı, tespit edildiği için, Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiştir. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Geçici Durdurma-Ankara

Ankara İlinde faaliyet gösteren 1- ZEKİ ÜNALDI OTOM. İNŞ. İNŞ. SAN. TİC. A.Ş.-SİNCAN ŞUBESİ (Plevnne Mah. Çatalça Sok. No:236/ SİNCAN) 2- ZEKİ ÜNALDI OTOM.OTO KİRALAMA SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.(Oto Sanayi Sit. 1.Cad. No:40-41-42-43-45/ ETİMESGUT) Egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonlarının faaliyetleri Yönetmeliğin 14'üncü maddesinin sekizinci fıkrasının (ç) bendi kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı eğitim belgesine haiz yeterli personel bulunmadığı için geçici olarak durdurulmuştur. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerini sunulur.

Yetki Belgesi İptali-Bursa

Bursa İli Mustafakemalpaşa İlçesi Yunusemre Mah. 66. Sok. No:10-12-14 adresinde kayıtlı Kirmasti Oto Yedek Parça Bakım Onarım Otomotiv San. Ve Tic. Ltd. Şti. egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonunun 1 araç ile 16 farklı aracın ölçümünü gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. Bu kapsamda, söz konusu istasyonun yetki belgesi Yönetmeliğin 14’üncü maddesinin beşinci fıkrasının (a) bendi kapsamında bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş olup, istasyonun usulsüzlüğü ile ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerini sunulur.

Yetki Belgesi İptali-Uşak

Uşak İli Banaz İlçesi Dilek Mah. 2. Sanayi Sok. No:36 adresinde kayıtlı Albay Oto Teknik Servisi-Zeliha SOLAK Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm İstasyonunda ölçüm personeli olarak tanımlanan Ferhat KAYA’nın kullanıcı adı ve şifre bilgilerini başkalarına kullandırdığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda, söz konusu istasyonun yetki belgesi Yönetmeliğin 14’üncü maddesinin beşinci fıkrasının (b) bendi kapsamında bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş olup bilgilerini kullandırtan personel Ferhat KAYA başka hiçbir istasyonda görev yapamayacaktır. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerini sunulur.

Yetki Belgesi İptali-Hatay

Hatay İli Odabaşı Mah. Atatürk Bul. No:132 adresinde kayıtlı Bilal ÖZÇELİK – Bilal Usta Otomotiv Antakya Şubesi Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm İstasyonunun: Farklı adreste ölçüm gerçekleştirdiği, (Odabaşı Mah. İsmet İnönü Cad. No:155/1) Üretiminde katalitik dönüştürücü bulunan taşıtlara katalitik dönüştürücü yokmuş gibi ölçüm yaptığı, tespit edildiği için, Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiştir. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Ölçüm Raporu

Egzoz gazı emisyon ölçüm rapor formatı yeniden düzenlenmiştir. Bakanlığımıza ulaşan başvurularda ölçüm raporunun şirket kaşesi ve ölçüm personeli imzası ile vatandaşa verilip verilmeyeceği hususunda bilgi talep edilmektedir. Ölçüm raporlarında şirket kaşesi veya ölçüm personeli imzası gerekli değildir. Ayrıca, vatandaşlarımız ölçüm raporlarına e-devlet üzerinden ulaşabilmektedirler.

İşlem Yapılmayan Oturumların Kapatılması

Bakanlığımız bilgi güvenliği politikaları kapsamında yeni yapılan güncelleme ile 20 dakika boyunca işlem yapılmayan oturumlar otomatik olarak kapatılmaktadır. Sürekli açık kalan oturumlar bilgi güvenliği açısından büyük risk oluşturmaktadır. Yapılan optimizasyon çalışmaları ile sisteme tekrar giriş kısa sürede sağlanmaktadır.

E-posta Destek Hizmeti

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi ile ilgili olarak Çağrı Merkezi Telefonlarına ilave olarak, egzozdestek@csb.gov.tr eposta adresinden soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Araç Muayene İstasyonlarının Dikkatine

Araç muayene istasyonları, muayeneye gelen taşıt sahiplerinin egzoz emisyon geçerliliğinin bulunup bulunmadığını, Bakanlığımızca kendilerine tahsis edilen elektronik servis üzerinden sorgulamaları, egzoz ölçümü bulunan vatandaşlardan ayrıyeten ölçüm raporu istememeleri gerekmektedir.

Seyyar Araç Muayene İstasyonu TS 13231 Belgesi

Seyyar Araç Muayene İstasyonları için sistem tarafından zorunlu tutulan TS 13231 Belgesi için; seyyar istasyonun bağlı bulunduğu sabit istasyona ait TS 13231 Belgesi sisteme yüklenmelidir.

Eksik Belgelerle İlgili İl Müdürlüklerine ve İstasyonlara Önemli Duyuru

Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği'nin 9'uncu maddesinde ölçüm istasyonu açmak isteyenlerden talep edilen belgeler belirtilmiştir. Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Yetki Belgesi TS 13231 Belgesi İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı İmza Sirküleri Ölçüm Personeli Belgeleri Cihazlara İlişkin Belgeler Bu çerçevede, sistem üzerinde yukarıda belirtilen belgelerden eksik yüklenmiş olanlar var ise 27/04/2018 mesai bitimine kadar gerekli kayıtların il müdürlükleri tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde eksik belgesi bulunan istasyonlar belgeleri güncellenene kadar ölçüm yapamayacaktır.

İstasyonların Dikkatine !!! Usulsüz Ölçüm Yapmayın !!!

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıran her bir taşıta ait bilgiler ve görüntüler Bakanlığımız tarafından Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi üzerinden takip edilmektedir. Bu kapsamda, takip sistemi üzerinden gerçekleştirilen kontrollerde, bazı istasyonların Yönetmelik ve TS 13231 Standardında belirtilen aşağıda bahsedilen hususlara riayet etmediği tespit edilmiştir.

Katalitik Dönüştürücülü Taşıtların Ölçümlerine İlişkin Duyuru

Bilindiği üzere; egzoz gazı emisyon ölçüm usul ve esasları ile sınır değerler TS 13231 Standardı kapsamında belirlenmiştir. Taşıtın imalatında katalitik konvertör/katalizör fabrikasyon olarak bulunmakta ise, söz konusu taşıtlar sistem üzerinden katalitik dönüştürücü yokmuş gibi ölçüm yapılmaması gerekmektedir. Katalitik dönüştürücüsü sökülmüş veya çalışmayan taşıtlar ön muayane aşamasında belirtilmelidir. Aksi takdirde, Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinnin 14'üncü maddesinin altıncı fıkrasının (a) bendine göre idari yaptırım uygulanacaktır. Ölçüm istasyonlarının bu hususa titizlikle dikkat etmesi gerekmektedir.

Araç Sorgulama Ekranında Değişiklik

Egzoz gazı emisyon ölçümlerinin daha düzgün yürütülmesi maksadıyla ölçüm aşamasındaki Araç Sorgulama Ekranında iyileştirmeler yapılmıştır.

Yanlış Yapılan Ölçümlere İlişkin Duyuru

ÖLÇÜM İSTASYONLARININ DİKKATİNE Ölçüm esnasında, taşıta ait ruhsat bilgilerinin sisteme yanlış girilmesine bağlı olarak ortaya çıkabilecek uygunsuzluklarla ilgili sorumluluk ölçümü gerçekleştiren istasyon yetkililerine aittir. Ölçümü yanlış gerçekleştirilen taşıtların ölçümleri doğru verilerle tekrar yapılmalıdır. Taşıtlara ait özellikle YAKIT CİNSİ, ARAÇ CİNSİ ve KULLANIM AMACI ve diğer bilgilerin doğru girilmesi önem arz etmektedir.

İade Edilen Pul ve Ruhsatların Ölçüm Kotası Olarak Tanımlanması Hakkında Duyuru

İstasyonlara ait iade edilen pul ve ruhsat tutarlarının ölçüm kotası olarak tanımlanması esnasında, para miktarının küsüratlı olarak girilmemesi ve bir alt tam sayıya yuvarlanarak sisteme kaydedilmesi gerekmektedir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümleri Hakkında Önemli Duyuru

Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği 11/03/2017 tarihli ve 30004 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Yönetmelik tüm maddeleri ile birlikte 01/01/2018 tarihinde yürürlüğe girecektir.

İstasyon Uygulaması v 1.5.4 hakkında

İstasyon uygulaması güncellenmiştir. Yeni sürümdeki değişiklikler, kurulum ve konfigürasyonu, çıkabilecek problemler ve çözümleri için linki tıklayınız.

Egzoz Gazı Emisyon Pulu ve Ruhsatı

Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği'nde, Egzoz Gazı Emisyon Takip Sistemi üzerinden ölçüm yapılıp çıktı verilse dahi,   01.01.2018 tarihine kadar Egzoz Gazı Emisyonu yaptıran vatandaşlara egzoz gazı emisyon pulu verilmesine ve ruhsatlara ölçüm sürelerinin yazılarak firma kaşesi, ile kaşelenmesi  ve imzalanması devam edilmesi gerekmektedir.

Ölçüm Cihazı Belgeleri ve Ölçüm Personeli Değişiklik İşlemleri

Ölçüm Cihazı Belgeleri ve Ölçüm Personeli Değişiklik İşlemleri, il müdürlükleri tarafından sistem üzerinden gerçekleştirilebilecektir.

Egzoz dosya formatında değişiklik yapıldı

Egzoz xml şema yapısında değişiklik yapıldı. Benzinli ve alternatif yakıtlı ve katalitik konvertöre sahip araçlar için artık alternatif yakıt için de Lambda değeri istenmektedir. Yeni alan adı lambdaALT olarak tanımlanmıştır. Ölçüm cihazı üreticilerinin bir an önce yazılımlarını güncellemeleri gerekmektedir.

Kameralar ile ilgili olarak bilgilendirme

Mevzuat gereği istasyonlar Egzoz ölçümü esnasında plaka ve egzoz probunu gösterir şekilde görüntüleri almak durumundadır. Bu işlem için bilgisayarlara en az iki adet kamera bağlanmak durumundadır.

Ölçüm Cihazları Seri Numaraları Konusunda

Bazı ölçüm cihazları tek ünite olmasına rağmen içinde dizel ve benzin için iki ayrı ölçüm seri numarası olabilir. Uygulamanın aldığı xml dosyası içinde seri numarası olarak görünen numaranın sistemde kayıtlı olması gerekir.

Parola Politikası

Kullanıcılar kendilerine verilmiş olan kullanıcı adı ve şifrelerinin sadece kendileri tarafından kullanılması sorumluluğuna uymalıdırlar. Bu ilkenin ihlali durumda kullanıcı sorumlu olacaktır.

Mevcut İstasyonların Kayıt İşlemleri

Mevcut istasyonların kayıt işlemi yapılırken, işlemler menüsünden, "arşiv istasyon" seçilmelidir. Mevcut istasyonlar "yeni istasyon" olarak KAYDEDİLMEMELİDİR.

Veriler temizlendi. Gerçek kayıtları giriniz.

Sistemdeki test için girilmiş olan istasyon, cihaz, personel ve ölçüm verileri temizlendi.

Cihaz Üreticileri İçin Egzoz Gazı Emisyonu Ölçümü Uygulama Dokümanı Yayınlandı

Cihaz üreticileri için Egzoz Gazı Emisyonu Ölçümünün uygulama aracılığı ile nasıl yapılacağı, veri formatı ve bu verinin nasıl aktarılacağına dair doküman yayınlandı.

Egzoz Emisyon Gazı Ölçüm Sonuçlarının Aktarılması İçin Taslak Format Belirlendi

Ölçüm sonuçlarının aktarılmasında kullanılmak üzere uygulama ile ölçüm cihazları arasında veri aktarımı için kullanılmak üzere XML şeması oluşturuldu.