ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi

Duyurular

2022 Yılı Egzoz Emisyon Ölçüm Ücretleri

2022 yılı için Bakanlığımızca egzoz emisyon ölçümlerine ilişkin birim fiyatlar belirlenmiştir. Bu kapsamda: Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Bedeli K.D.V. Dahil 110 TL (74 TL Bakanlık Payı, 36 TL İstasyon Payı) Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Yetki Belgesi Bedeli 10000TL 1/1/2022 itibari ile istasyonların ellerinde bulunan ölçüm kotaları yeni ücrete göre otomatik olarak hesaplanacaktır.

Egzoz Destek Hattı

Egzoz destek hattı hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında 0312 586 30 44 numaralı telefondan, cumartesi günleri 0506 623 69 16 numaralı telefondan hizmet vermektedir. Ayrıca 08:00-20:00 saatleri arasında egzozdestek@csb.gov.tr e-posta adresinden destek verilmeye devam edilmektedir.

Yetki Belgesi İptali-Antalya

Antalya İli Muratpaşa İlçesi Doğuyaka Mahallesinde faaliyet gösteren ULUDAĞ OTO GAZ PETROL ÜRÜNLERİ MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ TAŞIMA İNŞAAT .TAAH .OTOM.TRZ.GIDA .ÜRÜN .PAZ .SAN .VE TİC.LT.ŞTİ (Gazi Bulvarı)istasyonunda 6.01.2021 ve 27.10.2020 tarihlerinde tek araç üzerinden plakalar değiştirilmek suretiyle 6 farklı araç için kayıt yapılarak ölçüm gerçekleştirildiği, tespit edilmiş olup, Çevre Kanunu 20 (a) maddesi kapsamında idari para cezası uygulanmış, Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin 14’üncü maddesinin beşinci fıkrası kapsamında yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Yönetmelik Değişikliği – Olumsuz Ölçüm/Tamirat Süresi/Ücretsiz Ölçüm Süresi

Yönetmelik 8 inci ve 10’uncu maddesi kapsamında; ölçümün olumsuz sonuçlanması durumunda aracın tamiratı için bir defaya mahsus 7 gün süre verilecektir. Bu süre sonundan itibaren taşıt trafiğe çıkamayacaktır. Olumsuz ölçüme bağlı ücretsiz ölçüm tekrar hakkı bir ay içerisinde bir defaya mahsus olacaktır. Bir aylık süre taşıtın trafikte dolaşabileceği anlamına gelmemektedir, 7 günlük tamirat süresi ile karıştırılmamalıdır.

Yönetmelik Değişikliği – Ölçüm Raporu

Yönetmelik 8’inci maddesi kapsamında; ölçüm sonucunda ölçüm raporu basılı olarak verilmeyecektir. Araç sahibi e-Devlet üzerinden raporuna erişebilecektir. Ayrıca ölçüm raporunun anlık olarak araç sahibinin cep telefonuna kısa mesaj ile gönderilmesi sağlanacaktır. İstasyon ölçüme gelen kişinin cep telefonu numarasını sisteme doğru bir şekilde kaydetmek zorundadır. Sistemde yaşanabilecek aksaklık durumuna bağlı olarak basılı rapor verilmesi tamamen ortadan kaldırılmamıştır. Bu bağlamda hangi istasyonun ne kadar basılı rapor verdiği takip edilecektir.

Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinde Değişiklik

"Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" 23 Nisan 2021 tarihli ve 31463 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Yönetmelik değişikliğine bağlı olarak dikkat edilmesi gereken hususlar, İl Müdürlükleri aracılığı ile istasyonlara bildirilecektir. Ayrıca, sistem üzerinden bu kapsamda gerekli duyurular gerçekleştirilecektir. Egzoz emisyon ölçüm işlemlerinin Yönetmelik hükümlerine göre titizlikle yürütülmesi gerekmektedir.

Yetki Belgesi İptali-Gaziantep

Gaziantep İli Tekstilkent Mahallesinde faaliyet gösteren Otto Otomotiv San. Ve Tic. Ltd. istasyonunda 19/12/2019 tarihinde tek araç üzerinden 24 farklı araç plakası için kayıt yapılarak ölçüm gerçekleştirildiği, tespit edilmiş olup, Çevre Kanunu 20 (a) maddesi kapsamında idari para cezası uygulanmış, Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin 14’üncü maddesinin beşinci fıkrası kapsamında yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Yetki Belgesi İptali-Balıkesir

Balıkesir İli Karesi İlçesinde faaliyet gösteren Özgen Ticaret istasyonunda 23/07/2020 tarihinde tek araç üzerinden plakalar değiştirilmek suretiyle 5 farklı araç için kayıt yapılarak ölçüm gerçekleştirildiği tespit edilmiş olup, Çevre Kanunu 20 (a) maddesi kapsamında idari para cezası uygulanmış, Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin 14’üncü maddesinin beşinci fıkrası kapsamında yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Yetki Belgesi İptali-İstanbul

İstanbul İli Ümraniye İlçesi Dudullu Mahallesinde faaliyet gösteren UZMAN OTOMOTİV MÜHENDİSLİK SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. istasyonunda 08/09/2020 tarihinde tek araç üzerinden plakalar değiştirilmek suretiyle 10 farklı araç için kayıt yapılarak ölçüm gerçekleştirildiği, tespit edilmiş olup, Çevre Kanunu 20 (a) maddesi kapsamında idari para cezası uygulanmış, Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin 14’üncü maddesinin beşinci fıkrası kapsamında yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Yetki Belgesi İptali-İstanbul

İstanbul İli Büyükçekmece İlçesi Mimar Sinan Mahallesinde faaliyet gösteren SRG Otomotiv Serkan Küçüklerli istasyonunda 08/08/2020 tarihinde plakası bulunmayan tek araç üzerinden toplamda 25 farklı araç için kayıt yapılarak ölçüm gerçekleştirildiği, tespit edilmiş olup, Çevre Kanunu 20 (a) maddesi kapsamında idari para cezası uygulanmış, Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin 14’üncü maddesinin beşinci fıkrası kapsamında yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Yetki Belgesi İptali-İstanbul

İstanbul İli Çatalca İlçesi Muratbey Merkez Mahallesinde faaliyet gösteren Sezercan Yedek Parça ve Tamiri-Muhammed Çelik istasyonunda 13/07/2020 tarihinde tek araç üzerinden plakalar değiştirilmek suretiyle 16 farklı araç için kayıt yapılarak ölçüm gerçekleştirildiği, tespit edilmiş olup, Çevre Kanunu 20 (a) maddesi kapsamında idari para cezası uygulanmış, Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin 14’üncü maddesinin beşinci fıkrası kapsamında yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Yetki Belgesi İptali-İstanbul

İstanbul İli Esenyurt İlçesi Selahaddin Eyyubi Mahallesinde faaliyet gösteren SAN OTO TAMİR VE SERVİS HİZMETLERİ SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞTİ istasyonunda 08/09/2020 tarihinde plakası bulunmayan tek araç üzerinden toplamda 8 farklı araç için kayıt yapılarak ölçüm gerçekleştirildiği, tespit edilmiş olup, Çevre Kanunu 20 (a) maddesi kapsamında idari para cezası uygulanmış, Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin 14’üncü maddesinin beşinci fıkrası kapsamında yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Yetki Belgesi İptali-İstanbul

İstanbul İli Şişli İlçesinde faaliyet gösteren KATRANCI OTOMOTİV SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ istasyonunda 15/09/2020, 30/09/2020 ve 13/10/2020 tarihlerinde plakası bulunmayan tek araç üzerinden toplamda 60 farklı araç için kayıt yapılarak ölçüm gerçekleştirildiği, tespit edilmiş olup, Çevre Kanunu 20 (a) maddesi kapsamında idari para cezası uygulanmış, Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin 14’üncü maddesinin beşinci fıkrası kapsamında yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Yetki Belgesi İptali-İstanbul

İstanbul İli Esenyurt İlçesi Akçaburgaz Mahallesinde faaliyet gösteren Karadeniz Oto – Bayram Aydın istasyonunda 18/03/2020 ve 06/08/2020 tarihlerinde tek araç üzerinden plakalar değiştirilmek suretiyle toplamda 13 farklı araç için kayıt yapılarak ölçüm gerçekleştirildiği, tespit edilmiş olup, Çevre Kanunu 20 (a) maddesi kapsamında idari para cezası uygulanmış, Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin 14’üncü maddesinin beşinci fıkrası kapsamında yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Yetki Belgesi İptali-İstanbul

İstanbul İli Sancaktepe İlçesi Veysel Karani Mahallesinde faaliyet gösteren ATILGAN OTOMOTİV istasyonunda 05/08/2020 ve 20/11/2020 tarihlerinde plakası bulunmayan tek araç üzerinden toplamda 15 farklı araç için kayıt yapılarak ölçüm gerçekleştirildiği, tespit edilmiş olup, Çevre Kanunu 20 (a) maddesi kapsamında idari para cezası uygulanmış, Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin 14’üncü maddesinin beşinci fıkrası kapsamında yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Yetki Belgesi İptali-İstanbul

İstanbul İli Esenyurt İlçesi Turgut Özal Mahallesinde faaliyet gösteren ATALAY OTOMOTİV DAYANIKLI TÜK.MAL.TEK.TUİN SAN VE TİC LTD ŞTİ istasyonunda 06/01/2021 tarihinde tek araç üzerinden plakalar değiştirilmek suretiyle 6 farklı araç için kayıt yapılarak ölçüm gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Bu kapsamda, Çevre Kanunu 20 (a) maddesi kapsamında idari para cezası uygulanmış, Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin 14’üncü maddesinin beşinci fıkrası kapsamında yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Yetki Belgesi İptali-Eskişehir

Eskişehir ilinde faaliyet gösteren MS Garage Adi Ortaklığı ve Özeller Dizel Oto Yedek Parça Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti. istasyonlarının, gerçekleştirilen denetimler neticesinde tespit edilen uygunsuzluklara bağlı olarak yetki belgeleri bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş olup, ilgili personel hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

2021 Yılı Egzoz Emisyon Ölçüm Cezaları

2872 sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ (2021/1) kapsamında, 1/1/2021 – 31/12/2021 tarihleri arasında Çevre Kanunu 20 (a) maddesine göre uygulanacak cezalar aşağıda belirtilmektedir

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Süreleri Uzatıldı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “pandemi” olarak nitelendirilen koronavirüs (COVID-19) salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla Devletimiz tarafından alınan önlemler kapsamında, Bakanlığımızca 2020/11 sayılı Genelge yürürlüğe konmuştur. Bu kapsamda, ölçüm süreleri dolan vatandaşların üç ay içerisinde (6 Nisan – 6 Temmuz) egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıramamaları halinde, bu süre sonundan itibaren 45 gün içerisinde egzoz emisyon ölçümü yaptırabilecektir.

Sokağa Çıkma Yasağı Bulunan Vatandaşların Araçlarına Ait Egzoz Emisyon Ölçümleri Ertelendi

65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan sokağa çıkmaları yasaklanmış vatandaşlarımıza ait araçların egzoz gazı emisyon ölçümleri, sokağa çıkma yasağı tarihinden itibaren ertelenmiştir. Egzoz gazı emisyon ölçümleri, yasaklama kaldırıldıktan sonraki 45 gün içerisinde yaptırılabilecektir.

Yetki Belgesi İptali-Kahramanmaraş

Kahramanmaraş İli, Pazarcık İlçesi Narlı Mahallesinde yetkili egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonu olarak faaliyet gösteren “Akiş Yazılım Otomotiv İnşaat Madencilik Gıda Nakliye Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi”ne gerçekleştirilen denetim ve ölçüm incelemeleri neticesinde; ölçüm sonuçlarını etkileyecek şekilde katalitik dönüştürücü bulunan araçlara katalitik dönüştürücü yok seçilerek ölçüm yapılmasına bağlı olarak yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiştir.

Yetki Belgesi İptali-Hatay

Hatay İli Kırıkhan İlçesi Gazi Mahallesi Çevre Yolu Cad. No:10/1 adresinde faaliyet gösteren Çetin AKDENİZ firmasına gerçekleştirilen denetim neticesinde: Ölçüm personelinin şifresini yetkisiz bir kişiye kullandırtmasına bağlı olarak istasyonun yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş olup, söz konusu personel bir daha ölçüm elemanı olarak herhangi bir istasyonda görev yapamayacaktır.

Yetki Belgesi İptali-Sakarya

Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen "gizli müşteri" denetimlerinde tespit edilen usulsüzlükler kapsamında aşağıdaki firmaların yetki belgeleri bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiştir.

Araç Cinsi “JEEP” Olarak Kayıtlı Taşıtların Ölçüm Süresi

Araç Tescil Belgesinde ve EGM Taşıt Tescil Veritabanında cinsi “JEEP” olarak kayıtlı Arazi Taşıtlarının taşıt cinsi “OTOMOBİL” olarak sistem tarafından okunamadığı için ölçüm süreleri 1 Yıl verilmektedir. Söz konusu taşıtların ölçüm sürelerinin 2 Yıl olarak değerlendirilebilmesi için Araç Tescil Belgesinde “Araç Sınıfı”nın “M1G” olarak ve “Kullanım Amacı”nın “Hususi” olarak kayıtlı olması gerekmektedir. Bu kapsamda, Araç Sınıfı M1G olarak kayıtlı araçların ölçüm sürelerinin 2 Yıl olarak sistem üzerinden değiştirilebilmesi için Araç Tescil Belgesi (Ruhsat) fotoğrafı, başvuru sahibinin Ad-Soyad ve TC Kimlik numarası ile birlikte egzozdestek@csb.gov.tr adresine mail atması gerekmektedir. 0312 586 30 44 numaralı telefondan ayrıntılı bilgi alınabilir.

Yetki Belgesi İptali - Adıyaman

Adıyaman İli Gölbaşı Karayolu 6. km Merkez adresinde kayıtlı Dostlar Akaryakıt Nakliyat Gıda ve Yem San.Tic.A.ş.Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm İstasyonunda çift yakıt kullanan taşıt için her iki yakıta göre ölçüm yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda, söz konusu istasyonun yetki belgesi Yönetmeliğin 14’üncü maddesinin yedinci fıkrasının (b) bendi kapsamında otuz gün süre boyunca yenilenmemek üzere iptal edilmiştir. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Yetki Belgesi İptali-Ankara

Ankara İli Çankaya İlçesi, Mevlana Blv. Konya Yolu No: 148 Çukurambar adresinde kayıtlı Ata Otom. Tic. A.Ş. egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonunun: Üretiminde katalitik dönüştürücü bulunan taşıtlara katalitik dönüştürücü yokmuş gibi ölçüm yaptığı, Yetkisi bulunmayan personel tarafından ölçüm yapıldığı, tespit edildiği için, Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiştir. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Yetki Belgesi İptali-Ankara

Ankara İli Etimesgut İlçesi, Bahçekapı Mah. Oto Sanayi Sitesi 2513.Sok. No:9 adresinde kayıtlı Seçkin Fiat Otom. Ltd.Şti egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonunun: Üretiminde katalitik dönüştürücü bulunan taşıtlara katalitik dönüştürücü yokmuş gibi ölçüm yaptığı, tespit edildiği için, Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiştir. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.

Geçici Durdurma-Ankara

Ankara İlinde faaliyet gösteren 1- ZEKİ ÜNALDI OTOM. İNŞ. İNŞ. SAN. TİC. A.Ş.-SİNCAN ŞUBESİ (Plevnne Mah. Çatalça Sok. No:236/ SİNCAN) 2- ZEKİ ÜNALDI OTOM.OTO KİRALAMA SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.(Oto Sanayi Sit. 1.Cad. No:40-41-42-43-45/ ETİMESGUT) Egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonlarının faaliyetleri Yönetmeliğin 14'üncü maddesinin sekizinci fıkrasının (ç) bendi kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı eğitim belgesine haiz yeterli personel bulunmadığı için geçici olarak durdurulmuştur. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerini sunulur.

Yetki Belgesi İptali-Bursa

Bursa İli Mustafakemalpaşa İlçesi Yunusemre Mah. 66. Sok. No:10-12-14 adresinde kayıtlı Kirmasti Oto Yedek Parça Bakım Onarım Otomotiv San. Ve Tic. Ltd. Şti. egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonunun 1 araç ile 16 farklı aracın ölçümünü gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. Bu kapsamda, söz konusu istasyonun yetki belgesi Yönetmeliğin 14’üncü maddesinin beşinci fıkrasının (a) bendi kapsamında bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş olup, istasyonun usulsüzlüğü ile ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerini sunulur.

Yetki Belgesi İptali-Uşak

Uşak İli Banaz İlçesi Dilek Mah. 2. Sanayi Sok. No:36 adresinde kayıtlı Albay Oto Teknik Servisi-Zeliha SOLAK Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm İstasyonunda ölçüm personeli olarak tanımlanan Ferhat KAYA’nın kullanıcı adı ve şifre bilgilerini başkalarına kullandırdığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda, söz konusu istasyonun yetki belgesi Yönetmeliğin 14’üncü maddesinin beşinci fıkrasının (b) bendi kapsamında bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiş olup bilgilerini kullandırtan personel Ferhat KAYA başka hiçbir istasyonda görev yapamayacaktır. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerini sunulur.

Yetki Belgesi İptali-Hatay

Hatay İli Odabaşı Mah. Atatürk Bul. No:132 adresinde kayıtlı Bilal ÖZÇELİK – Bilal Usta Otomotiv Antakya Şubesi Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm İstasyonunun: Farklı adreste ölçüm gerçekleştirdiği, (Odabaşı Mah. İsmet İnönü Cad. No:155/1) Üretiminde katalitik dönüştürücü bulunan taşıtlara katalitik dönüştürücü yokmuş gibi ölçüm yaptığı, tespit edildiği için, Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yetki belgesi bir daha yenilenmemek üzere iptal edilmiştir. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.